Upadłość konsumencka - układanie wniosku

Masa ludzi dzisiaj (a w szczególnie dłużników) zadaje sobie pytanie, co to jest upadłość konsumencka. Odpowiedź może być krótka albo niesłychanie długa. Z kolei niniejszy post wierzę odpowie na wszystkie pochłaniające Cię sprawy kwestie. Szczególnie możemy oznajmić, iż jest to nie mniej nie więcej tylko ogłoszenie bankructwa w sytuacji, kiedy dojdziemy do wniosku, że jesteśmy popadliśmy w stan niewypłacalności a ciągłe opłacanie naszego zadłużenia jest niewykonalne (np. sumy rat są wyższe nasze dochody).

Istotnym czynnikiem przy obwieszczaniu upadłości jest to, aby nasza niewypłacalność nie była przez nas zawiniona. Znaczy to, że przekredytowanie powstało obiektywnie bez naszej świadomej winy (np. padliśmy ofiarą oszustów pieniężnych, którzy podpisali z nami umowę pożyczki gdzie wielkość odsetek stanowi lichwę). Nasza sytuacja jest rozpatrywana przez sąd rejonowy według miejsca naszego zamieszkania. Do niego kierowany jest właśnie wniosek.

W przebiegu procedury upadłościowej sąd sprawdza naszą sytuację finansową, sprawdza wiarygodność przedstawionych dowodów i finalnie decyduje o tym czy wydać postanowienie o ogłoszeniu upadłości w stosunku do naszej osoby. Powinniśmy wiedzieć, iż w żadnym razie nie możemy sobie pozwolić na zatajenie składników majątkowych i innego tego typu ruchy. Może to, bowiem przekreślić nasze szanse na obwieszczenie bankructwa na długi okres czasu.
Upadłość konsumencka to instytucja ustawowa, jaka do rodzimego ustawodawstwa została umieszczona pod koniec grudnia 2009. Przepisy odnośnie jej wykorzystywania mieszczą się w ustawie o prawie upadłościowym i naprawczym. Wskazane jest w tym miejscu wskazać, że do tej pory z możliwości ogłoszenia upadłości mogły korzystać tylko przedsiębiorstwa. Natomiast na chwilę obecną jest to także wykonalne w przypadku podmiotów prywatnych. Jej ukończenie nie jest łatwym zadaniem, wymaga specjalistycznej wiedzy prawnej i niemałej wytrwałości (całość postępowania razem z przeprowadzeniem procedury spłaty może potrwać przeszło trzy lata).

Jednak upadłość konsumencka w bardzo wielu wypadkach stanowi idealną alternatywę dla jednostek, które mają już postępowanie komornicze. Na ten stan rzeczy ingeruje wiele zmiennych. Musimy, bowiem wiedzieć, iż egzekucja komornika mieści w sobie znaczne koszta (opłacamy koszty egzekucji, koszty zastępstwa w procedurze egzekucyjnej itd.) a oprócz tego w wielu przypadkach z tego, co nam zabiera komornik niepokrywane są chociażby odsetki od kapitału naszego zadłużenia a co za tym idzie nasz dług zamiast maleć jeszcze rośnie. Taka droga prowadzi donikąd.

Upadłość konsumencka niweluje ten kłopot. O ile się na nią zdecydujemy to sąd wyznacza nam osobę syndyka, który z kolei przejdz do tej strony internetowej tworzy plan spłat. Spłacanie zobowiązań trwa najwyżej 3 lata a po tym okresie nieuregulowane zobowiązania podlegają umorzeniu. Znaczy to, że nikt już może ich od nas sciągać.

Upadłość konsumencka w 2016 r. to wielce namiętny problem, w szczególności pośród osób, które w przeszłości zaciągnęły dużo deklaracji a w tej chwili nie radzą sobie z ich spłacaniem. Można, tym samym zaryzykować tutaj pytanie, z czym wiąże się tak obszerne zainteresowanie właśnie tą instytucją ustawową (przecież procedury te zostały wprowadzone już pod koniec 2009 roku). Jak się, bowiem objawia wszystko jest połączone z nowelizacją tych uregulowań ustawowych, jaka nadeszła w grudniu 2014 r. Od tego momentu mechanizm ogłoszenia upadłości uległ poważnej liberalizacji, przez co może z niej korzystać coraz więcej jednostek posiadających poważne zmartwienia ze swoim długiem.

Dla tego przykładu okazuje się, iż rok 2016 jest rokiem przełomu, jeśli chodzi o upadłość konsumencką. Na chwilę teraźniejszą możemy, bowiem już liczyć orzeczenia sądowe w tym temacie na setki przypadków (w pierwszym roku działania ustawy było to tylko kilkanaście orzeczeń na kilkaset wniesionych wniosków). Możemy zauważyć, że sądy coraz przychylniej podchodzą do kłopotów osób zadłużonych.

W praktyce jak się, albowiem okazuje upadłość konsumencka jest wyłącznym rozsądnym wyjściem dla jednostek, które popadły w spiralę Strona WWW długów i nie posiadają autentycznych szans na zwrot swego długu. Każdy, kto posiada, choć minimalną styczność z branżą kredytową lub pożyczkową poznał przykłady osób, które wielokrotnie nie z własnej winy znalazły się w kredytowej pułapce (np. zadłużyły się nadmiernie, by ratować ciężko chorego członka rodziny).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *